مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی یا تامی تاک

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی : در عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم ؛ نه تنها چربی های اضافی شکم برداشته می شوند ، بلکه برشی نیز در قسمت تحتانی شکم بیمار که به طور معمول توسط لباس زیر پوشیده خواهد شد ایجاد می گردد و پوست اضافی نیز برداشته شده و ضعف و شلی عضلات جدار شکم که در اثر زایمان ، چاقی مفرط و یا هر عامل دیگری از هم باز شده اند ترمیم خواهند شد.

عمل ابدومینوپلاستی در صورتی به نتایج مطلوب و قابل قبول خواهد انجامید که انجام آن به یک جراح فوق تخصص پلاستیک ماهر و توانمند سپرده شود.

البته ناگفته نماند که در عمل ابدومینوپلاستی نیز مشابه دیگر اعمال جراحی ، کسب نتایج قابل قبول نیازمند انتخاب کاندیدای مناسب برای این عمل جراحی می باشد.

نکات مهم درباره عمل ابدومینوپلاستی :

زیباجویان  داوطلب برای انجام این عمل جراحی می بایست از سلامت کافی عمومی برخوردار بوده ، چاقی مفرط نداشته باشند و شاخص توده بدنی ( BMI ) آن ها در حد قابل قبول باشد.

معمولا عمل جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی برای به دست آوردن نتایج ایده آل تر و عالی تر ، نیازمند انجام لیپوساکشن همزمان نواحی مختلف ؛ مثل پهلوها ، کمر و پشت می باشد.

همزمان با انجام عمل تامی تاک امکان انتقال چربی ( Fat Transfer ) به ناحیه باسن و سینه ها امکان پذیر می باشد.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی :

  • در صورت بروز درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی نباید دچار نگرانی شد ، چرا که افراد بعد از این جراحی نیز مانند سایر عمل های جراحی با احساس درد در موضع عمل بویژه در روزهای ابتدایی مواجه خواهند بود.

به منظور کمک به پیشگیری از تشدید درد ، غالبا پزشک معالج داروهایی را برای بیمار تجویز می کند که باید رأس ساعات مقرر و به طور دقیق به مصرف برسند.

  • بروز کبودی مختصر بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، امری اجتناب ناپذیر است و می توان گفت اغلب افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند با کبودی در موضع عمل ، روبرو خواهند بود که جای نگرانی ندارد و عموما پس از حداکثر 2 هفته مرتفع می گردد.
  • بعد از ابدومینوپلاستی ممکن است مایعات میان بافتی در زیر پوست شکم تجمع یابد و در پی آن عوارضی حادث گردد ؛ لذا پزشک جهت پیشگیری از بروز عوارض احتمالی ، لوله ای موسوم به درن را برای مدت زمان مشخصی در زیر پوست شکم بیمار تعبیه می نماید.

لازم به ذکر است تا مدتی که درن در زیر پوست شکم قرار دارد ، بیمار باید از آن مراقبت نماید تا پیش تر از زمان تعیین شده از زیر پوست خارج نشود.

  • مصرف هر گونه ماده دخانی ؛ اعم از سیگار و قلیان از چند هفته قبل تا چند هفته بعد از ابدومینوپلاستی ممنوع است ، زیرا به طور کلی دخانیات در فرآیند ترمیم زخم های جراحی اختلال ایجاد کرده و روند بهبودی را به تاخیر می اندازند.

خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی :

افراد تا چند وقت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید از خوابیدن به روی شکم پرهیز کنند و در این مدت تنها مجاز به خوابیدن به پشت و پهلو می باشند.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی :

انجام فعالیت های ورزشی پر تحرک بعد از عمل جراحی شکم تا بازه زمانی ای که پزشک معالج تعیین نموده که به طور معمول تا 6 هفته می باشد ، ممنوع خواهد بود.

البته راه رفتن و پیاده روی در حد تحمل از روز بعد از عمل ابدومینوپلاستی قابل انجام است.

انجام استراحت مطلق بعد از این عمل به هیچ عنوان توصیه نمی شود و از ابتدای بعد از عمل جراحی ، فعالیت های حرکتی در حد تحمل و به صورت فزاینده به شدت توصیه می شود.

راه رفتن و پیاده روی جهت جلوگیری از لخته شدن خون در پاها و پیشگیری از آمبولی ریوی بسیار موثر خواهد بود.

تغذیه بعد از ابدومینوپلاستی :

لازم به ذکر است که پروسه ترمیم و بهبودی زخم های ناشی از عمل با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و همچنین سبزیجات و میوه جات تسریع می گردد.

از این رو غالبا توصیه می شود افراد بعد از عمل ابدومینوپلاستی یا هر عمل جراحی دیگری ، موارد مذکور را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

توجه داشته باشید که ماندگاری و طول عمر نتیجه این عمل جراحی مستلزم تغذیه مناسب و متعادل و همچنین داشتن فعالیت بدنی کافی می باشد.

استفاده از گن مخصوص بعد از ابدومینوپلاستی :

پزشک معالج ؛ گن مخصوصی را برای بیمار تجویز می کند که در هفته های ابتدایی پس از عمل ، پوشیدن آن به طور مداوم به جز مواقع استحمام ضروری است.

استفاده از گن مخصوص جراحی شکم ، در پیشگیری از بروز سروما یعنی تجمع مایعات در زیر پوست شکم شدیدا موثر بوده و روند کاهش ورم موضع عمل را نیز سرعت می بخشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات