مراقبت های بعد از جراحی پلک

نکات و مراقبت های بعد از جراحی پلک

مطالعه مقاله حاضر ، می تواند در راستای آگاهی از مراقبت های بعد از جراحی پلک ؛ کمک شایانی به متقاضیان جراحی زیبایی پلک نماید و همچنین آن ها را در بهتر سپری نمودن دوران نقاهت این جراحی نیز یاری دهد.

لازم به ذکر است که توجه به مراقبت های بعد از جراحی پلک علاوه بر تاثیری که در کوتاه تر شدن دوران نقاهت دارد ، بر روی نتیجه عمل نیز تاثیر قابل توجهی می گذارد تا جایی که بی توجهی به این مراقبت ها می تواند بر روی ماحصل عمل ، تاثیر سوء گذاشته و فرد را در معرض نارضایتی و حتی مواجهه با عوارضی جبران ناپذیر قرار دهد.

از این رو لازم دانستیم در مقاله پیش رو به شرح برخی از مهم ترین دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی پلک بپردازیم.

برای آگاهی از این دستورات مراقبتی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مصرف دارو بعد از عمل پلک

بعد از جراحی پلک نیز همانند دیگر اعمال جراحی ، پزشک معالج اقدام به تجویز دارو می نماید ؛ بیماران موظفند نسبت به مصرف این داروها دقت نموده و آن ها را به طور مرتب و تا آخر به مصرف برسانند.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

ورم و کبودی ناشی از عمل پلک

کبودی و تورم پس از عمل پلک ، از جمله مواردی است که می توان گفت جزو رایج ترین عوارض این جراحی محسوب می گردد و در حقیقت مسئله ای بدیهی است.

لذا افراد نباید از این موضوع ابراز نگرانی کنند. توجه داشته باشید که کمپرس یخ حداکثر تا 24 ساعت اولیه پس از جراحی پلک می تواند کمک قابل توجهی در راستای رفع تورم ناشی از عمل نماید و پس از آن نیز می توان از کمپرس گرم استفاده نمود.

خوابیدن بعد از عمل پلک

یکی از مهم ترین سوالاتی که افراد پس از عمل پلک ، می پرسند این است که بعد از انجام جراحی پلک باید به چه نحوی بخوابند ؟

در خصوص این مسئله باید گفت که نظر جراحان متخصص بر این است که افراد پس از جراحی پلک ؛ تنها باید به صورت طاقباز خوابیده و سر خود را نسبت به سطح بدن شان کمی بالاتر قرار دهند ، چرا که هم سطح بودن سر و بدن در حین خواب ، منجر به عدم تخلیه مایعات میان بافتی شده و به این ترتیب سبب بروز تداخل در فرآیند کاهش تورم و بهبودی می گردد.

کشیدن بخیه عمل پلک

برای انجام جراحی پلک و اعمال اصلاحات مورد نظر ، نیاز به ایجاد برش می باشد ( البته در مورد جراحی پلک پایین در برخی موارد جراحی بدون نیاز به ایجاد برش و از داخل ملتحمه چشم انجام می شود ) ، اما به طور کلی در مواردی که به منظور انجام این جراحی ، برشی بر روی پلک ایجاد شده باشد می بایست جهت بستن برش های جراحی ، از بخیه استفاده شود.

حال آن که گاهی اوقات پزشک از بخیه های قابل جذب یا نوعی چسب مخصوص استفاده می نماید و از این رو نیازی به کشیدن بخیه نخواهد بود.

اما چنانچه به منظور بستن برش های جراحی از بخیه های غیر قابل جذب استفاده شده باشد ، بسته به نظر پزشک معالج می بایست تقریبا یک هفته پس از عمل اقدام به کشیدن بخیه ها صورت پذیرد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مصرف سیگار و دخانیات بعد از جراحی پلک

به طور کلی مصرف تمامی دخانیات ، تا مدتی پس از عمل جراحی پلک ممنوع می باشد.

زیرا دخانیات ، انسداد عروق خونی را به دنبال داشته و در نتیجه فرآیند بهبودی و ترمیم زخم ها را با اختلال مواجه می سازد.

ورزش کردن بعد از جراحی پلک

بلند کردن اشیاء با وزن بالا و همچنین انجام هر گونه فعالیت بدنی سنگین و ورزش های شدید ، تقریبا تا 3 هفته بعد از جراحی پلک ممنوع است.

آرایش کردن بعد از عمل پلک

بالطبع استفاده از مواد آرایشی چشم ، پس از جراحی پلک می تواند سبب بروز مشکلاتی برای بیمار گردد.

لذا توصیه اکید بر این است که خانم ها بعد از انجام عمل پلک تا زمان تعیین شده از سوی پزشک خود ، نسبت به استفاده از هر گونه ماده آرایشی برای آراستن چشم ها خودداری نمایند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات